Spodobała Ci się któraś z moich toreb?
Chciałabyś mieć torbę wyjątkową, niebanalną ?
Napisz :catinabagg@gmail.com
Kto pyta, nie błądzi :)

czwartek, 5 grudnia 2013

Plotkujemy

Plotka jest definiowana w słownikach językowych jako niesprawdzona lub kłamliwa pogłoska, powodująca utratę dobrego wizerunku osoby, której dotyczy, a plotkowanie jako robienie, rozpowszechnianie plotek. Powszechnie uważa się, że plotka jest synonimem pogłoski, która jest definiowana jako rozpowszechnianie niepewnych, niesprawdzonych wiadomości. Jednakże z takimi definicjami nie zgadzają się przedstawiciele nauk społecznych. (wg.wiki)
Plotka jest stara jak świat. Plotka, to zwykle nie sprawdzona lub ponad miarę przetworzona informacja. Plotkowało się na dworach królewskich, plotkowano i pod strzechą. Niszczyła dynastie monarsze, była powodem niejednego stosu.
Plotka funkcjonuje w każdej grupie, formalnej czy nieformalnej. Wielu przełożonych wykorzystuje plotkę, jako narzędzie sprawowania władzy. Poprzez rozpowszechnianie, a nawet tworzenie plotek, utrzymują swoich podwładnych w "ryzach". Ale ta broń jest obosieczna i swoje ostrze, niejednokrotnie kieruje przeciwko osobie, która ją stworzyła.
Niewinna plotka, przekazywana "z ust do ust", rośnie i pęcznieje, nabiera zupełnie innego znaczenia, niż miała na początku.
Gdyby wierzyć stereotypom, to plotkują tyko kobiety. A to nie prawda. Sama przez wiele lat pracowałam z mężczyznami, byłam w ich gronie "rodzynkiem". I nigdy nie nasłuchałam się tylu plotek, jak właśnie od panów. Jak groźna, a nawet niebezpieczna może być plotka, przekonałam się na własnej skórze.
Pewnego dnia pożaliłam się koledze....." mam  tyle "papierów", że nie wiem kiedy się z tego wygrzebię". Po kilku godzinach, zostałam wezwana do szefa i usłyszałam..." Podobno żali się Pani, że zarzucam Panią papierami, i że robi Pani robotę głupiego" (!?) Wyprostowanie tej sprawy kosztowało mnie trochę nerwów.....Swoją drogą, to dosyć niechlubny przykład szefa, który "wsłuchiwał" się we wszelkie plotki, pogłoski. Nadstawiał uszu dla każdej, nawet najbardziej bzdurnej "informacji" i wykorzystywał je w swoim sprawowaniu władzy.
A dlaczego to piszę?...Bo dowiedziałam się, że pewna plotka uderzyła w niego i być może zniszczy jego życie zawodowe, a może również prywatne.
Beata

14 komentarzy:

 1. Plotką wojujesz i od plotki giniesz. Wcale nie żal takich ludzi. A kolega Twój też menda paskudna, tup, tup do szefa i bzdur mu naopowiadał.
  Małe, śmieszne ludziki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Plotkarski klimat rozkwitł, bo był mile widziany.
   To była spora nauczka dla mnie :)

   Usuń
  2. Skąd mogłaś wiedzieć, że z niewinnej uwagi ktoś ją przekształci i zrobi aferę.
   Znam ten plotkarski klimat, oj znam. Na szczęście jestem już poza jego zasiegiem, a ci którzy tam zostali, niech się w nim kiszą na zdrowie.

   Usuń
  3. Też obserwuję ten "kociołek" z daleka...i dziękuję niebiosom, że mnie tam nie ma :)

   Usuń
 2. przykład jak to ziarno zasiane powraca do siewcy:)

  OdpowiedzUsuń
 3. no niestety czaem moze skrzywdzić niewinnego...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najgorzej, jeśli tworzy się atmosferę sprzyjającą plotkowaniu....

   Usuń
 4. Plotka wojujesz, od plotki giniesz. Coz mozna wiecej na ten temat powiedziec? I dobrze jemu tak! :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest sobie sam winien. Plotkarska atmosfera, jest nie do zniesienia, podziwiam ludzi, którzy muszą tam pracować.

   Usuń
 5. Plotka rządzi, kto przyszedł, kto odszedł, kto z kim śpi, albo już nie, że ten pan lubi tamtego, kogo wywalili, kto kogo podgryzł itd,itp. Pracuję,bo co mam zrobić........

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już mogę patrzeć na to z boku..i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwa....

   Usuń
 6. mówi się, że to kobiety plotkują bardziej! w życiu się z tym nie zgodzą! faceci to są dopiero plotkarze! i tak jak już napisane zostało plotką wojujesz to od niej zginiesz!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na własnej skórze ;) przekonałam się, że panowie są zdecydowanie lepsi w te klocki...

   Usuń

Dziękuję za wizytę i cieszę się, że zainteresował Cię mój wpis.
Pozdrawiam Beata :)